Mazury to region, który warto odwiedzić bez względu na porę roku. Niezmiennie zachwyca on bogactwem natury, ciszą i spokojem, jak również mnogością atrakcji i ciekawą historią. Jesienią wygląda przepięknie, kiedy złote i czerwone szaty drzew przeglądają się w wodach jezior. To wspaniały czas na długie, spokojne spacery. Zima to niezmącona biel i cisza, kiedy przyroda udaje się na spoczynek. To wymarzony czas dla miłośników bojerów i nurkowania pod lodem. Soczysta zieleń wiosny daje znać wokoło, że w naturze rozpoczął się radosny czas, więc to odpowiednia pora na rowerowe wycieczki i wędrówki. Z kolei lato sprzyja plażowaniu na słońcu, kąpielom w czystych wodach i sportom wodnym. Mazury są doskonałym miejscem na rodzinne wyjazdy lub romantyczny urlop we dwoje.
Kraina Wielkich Jezior Mazurskich była jedyną polską kandydatką w konkursie fundacji New7Wonders. Mazury znalazły się w pierwszej czternastce najpiękniejszych miejsc na świecie obok m.in. Amazonki czy Wielkiego Kanionu.
Ten wspaniały region to 2600 jezior oraz obfitość kompleksów leśnych, w tym liczne chronione i reliktowe gatunki fauny i flory z mnóstwem chronionych gatunków. By zachować niezwykłą unikalność rejonu, powstały parki takie jak np. Mazurski Park Krajobrazowy czy Park Krajobrazowy Gór Dylewskich oraz liczne rezerwaty. O wyjątkowości tego terenu świadczy również zaliczenie go do europejskiej sieci Natura 2000.
Warto spędzić wolny czas w tak fantastycznej scenerii tworzonej przez przyrodę. Luksusowy hotel SPA we Wzgórzach Dylewskich dysponujący wspaniałą ofertą dla gości będzie doskonałym miejscem, z którego możemy wyruszać na wycieczki po Mazurach.
Na mazurskich ziemiach doskonale poczują się miłośnicy historii, którzy znajdą tam mnóstwo ciekawych miejsc do zwiedzania. Do jednego z najstarszych rejonów bytności ludzi na tych ziemiach należy położona na terenie Puszczy Piskiej zrekonstruowana siedziba bałtyjskiego plemienia Galindów.
Mazury to kraina gotyckich zamków krzyżackich i obiektów sakralnych. Bezławki, Nidzica czy Ostróda to tylko niektóre z licznych miejscowości bogatych w zabytki pamiętające czasy obecności zakonu krzyżackiego na tych terenach. Są doskonale zachowane miejsca warte odwiedzenia i przeniesienia się, choć na chwilę, w dawne czasy.
Tutejsze kościoły gotyckie ciągle imponują pięknem architektury i rozmachem. Czerwone ceglane mury dumnie prezentują się w prawie każdym mieście i górują nad zielonymi krajobrazami. Przykładem może być bazylika św. Katarzyny w Braniewie czy kolegiata w Dobrym Mieście. Można je znaleźć również w wielu wsiach, gdzie posiadają szczególny urok i atmosferę. W żadnym miejscu w Polsce nie występują tak licznie przydrożne krzyże i kapliczki – najstarsza pochodzi z 1607 roku. Ich prostota zachwyca, a białe lub ceglane ściany są widoczne z daleka.
Głównym miejscem pielgrzymkowym w północnej Polsce jest leżący na Mazurach Gierzwałd ze swoim Sanktuarium z 1877 roku. To miejsce jedynych objawień maryjnych w Polsce uznanych przez kościół za autentyczne. Wspaniałym miejscem wartym odwiedzenia jest klasztor jezuitów i kościół w Świętej Lipce nazywany perłą baroku. Bogato zdobione malowidłami wnętrza oraz stanowiące największą atrakcję organy z ruchomymi figurkami czynią to miejsce niezwykle interesującym.
Oprócz wielu atrakcji turystycznych tłumnie odwiedzanych w szczycie sezonu wakacyjnego, licznych szlaków pieszych i rowerowych oraz miejsc, gdzie możemy oddawać się uprawianiu sportów wodnych, Mazury to miejsce dające ukojenie.
Jest to region z wieloma tajemnicami i zagadkami. Obejmują one miejsca odległe i mało znane, nie zawsze ujęte na pierwszych stronach przewodnika, ale zdecydowanie warte odwiedzenia. Jednym z nich jest największy w Polsce wiadukt w Stańczykach. To arcydzieło inżynierii przypominające stare akwedukty rzymskie ma wysokość ponad 36 m i łączy brzegi rzeki Błędzianki.
Kolejne tajemnicze miejsce leży w gęstym lesie nad brzegiem jeziora Mamry. Mamerki to największa polowa kwatera dowodzenia wojsk niemieckich podczas II wojny światowej. Jest jedną z największych atrakcji wśród licznych pozostałych fortyfikacji niemieckich na Mazurach.
Wśród mazurskich krajobrazów znajdziemy również leśniczówkę Pranie, gdzie często gościł Konstanty Ildefons Gałczyński. Obecnie mieści ona muzeum poświęcone temu znakomitemu poecie.
Mazury to doskonały wybór jeśli nie lubimy tłumów i chcemy wypocząć w rejonach mniej uczęszczanych przez turystów. Znajdziemy tam mnóstwo pięknych miejsc, w których można zaszyć się sam na sam z naturą.
Jedno z odleglejszych miejsc na Mazurach – we wsi Żywkowo w powiecie gołdapskim – „opanowały” bociany. Wioska co roku gości ponad 100 bocianów. Możemy obserwować, jak budują one gniazda, żerują pośród łąk albo uczą młode boćki latania. To wspaniała i niecodzienna forma obserwowania życia ptaków!
Jednym z najpiękniejszych szlaków kajakowych w Europie jest liczący 96 km szlak Krutyni. Ta zróżnicowana trasa wiedzie przez Puszczę Piską i Mazurski Park Krajobrazowy. Krutynia płynie wśród dzikiej i nieskażonej przyrody. Po drodze mijamy urokliwe wsie z interesującą architekturą. Za najpiękniejszy odcinek podróży uważa się ten od Jeziora Krutyńskiego do Ukty. Jeśli chcemy przepłynąć szlak od początku do końca, to warto zarezerwować sobie na to cały tydzień. 7 dni spędzonych wśród tak malowniczych miejsc przyniesie nam niezapomniane wrażenia i pozwoli w pełni docenić piękno Mazur.
Pojezierze Iławskie to wyśmienity wybór kiedy chcemy uniknąć nadmiernego tłumu. Park krajobrazowy, który tu utworzono, składa się z trzech rezerwatów: rezerwat „Jasne” z krystalicznie czystą wodą, rezerwat faunistyczny Czerwica chroniący kormorany i czaple siwe oraz ostatni – rezerwat przyrodniczy Jeziora Gaudy chroniący roślinność torfowisk i miejsca lęgu ptactwa błotnego. To prawdziwy raj dla osób kochających naturę!
Często warto zrezygnować z najbardziej znanych i popularnych miejsc na Mazurach. Zamiast tego warto poczuć ich naturalny klimat i atmosferę, odwiedzając rezerwaty i parki krajobrazowe, które zachowują naturalne piękno.